MTQ©

Tájékoztató MTQ tesztről

A mentális állóképesség és az MTQ bemutatása

A mentális állóképesség mérésére szolgáló, eredeti pszichometriai eszközt (MTQ48), amely mára kereskedelmi forgalomban is megvásárolható, együttesen dolgozta ki Peter Clough, a Manchester Metropolitan University Alkalmazott pszichológia tanszékének professzora, Dr. Keith Earle, a The University of Hull adjunktusa, valamint Doug Strycharczyk, az AQR Ltd. ügyvezető igazgatója.
A 2002-ben kiadott mentális állóképesség modell és az MTQ48 kérdőív fontos mérőeszköznek bizonyult a személyiség egyik kulcsfontosságú jellemzőjének megismeréséhez az emberi tevékenységek számos területén.
Mára meggyőző és folyamatosan bővülő eredmények tárháza bizonyítja az értékét olyan helyzetekben,
amikor különösen fontos a teljesítmény, a magatartás és a pszichés jóllét. Az AQR webhelyén (www.aqrinternational.co.uk) rendszeresen jelennek meg és frissülnek az esettanulmányok és kutatások.

A mentális állóképesség eredete

A mentális állóképesség fogalma a sport világából ered. Loehr – edzés – a gondolkodásmód és a hozzáállás fontos tényező az atléták versengésében. Ő és mások is tudták, hogy egy kisebb formátumú, de eltökélt sportoló vagy csapat legyőzhet egy jobb sportolót vagy csapatot ennek a tényezőnek köszönhetően. A kifejezést összekötötték a győzelem gondolatával. Loehr valójában úgy fogalmazott, hogy „kihozni magunkból a lehető legtöbbet”.

Mi a mentális állóképesség?

„Olyan személyiségvonás, amely részben meghatározza az egyének reakcióját stresszorok és nyomás jelenlétében, illetve ha kihívásokkal találják szembe magukat… függetlenül az aktuális helyzettől.”
(Clough & Strycharczyk, 2011)

A legtöbb személyiségjellemző azt írja le, és azt segít felmérni, hogy hogyan viselkedik az ember, amikor bizonyos dolgok történnek. Valamilyen MAGATARTÁST írnak le.
A mentális állóképesség azt írja le, és azt méri fel, hogy hogyan gondolkozik az ember, amikor valami történik. Milyen a MENTÁLIS reakció. Ezáltal megérthető, hogy MIÉRT teszünk valamit, amikor egy bizonyos dolog történik.

Mit mér az MTQPlus?

A mentális állóképesség kérdőív (MTQPlus) egy 68 tételes mérőeszköz, amely a teljesítményhez kapcsolódó négy külön jellemzőt mérő alskálát és azon belül 1-1 faktort foglal magában. A négy alskála a következő:

  • Kontroll (Helyzetek feletti kontroll, Érzelmi kontroll)
  • Elköteleződés (Célorientáltság, Eredményorientáltság)
  • Kihívás (Kockázatorientáltság, Tanulásorientáltság)
  • Magabiztosság (Saját képeségekben vetett hit, Interperszonális magabiztosság)

KONTROLL
Helyzetek feletti kontroll – Tényleg úgy gondolom, hogy meg tudom csinálni
Érzelmi kontroll – Képes vagyok kezelni saját érzéseimet és másokét is

ELKÖTELEZŐDÉS
Célorientáltság – Megígérem, hogy megcsinálom – szeretem, ha vannak célok
Eredményorientáltság – Megteszek mindent azért, hogy megtartsam az ígéreteimet és elérjem céljaimat

KIHÍVÁS
Kockázatorientáltság – Kihozom a legtöbbet magamból – fontos számomra, hogy sikeres legyek
Tanulásorientáltság (élményalapú) – Még a kudarcokból is lehet tanulni

MAGABIZTOSSÁG
Saját képességekbe vetett hit – Hiszek abban, hogy képes vagyok megtenni – vagy szert tudok tenni a szükséges készségekre
Interperszonális magabiztosság – Képes vagyok másokat befolyásolni – szükség esetén ki tudok állni a véleményemért

A tesztet egy webes felületen kell kitölteni, mely kiértékelése külön beszélgetésben történik. A teszt nem ad információt személyiség fejlettségre, pszichológiai állapotra, intelligenciára.  Az MTQ egy fejlesztési eszköz, mely lehetőséget nyújt az önismeretre és a személyes hatékonyság növelésére a mentális állóképesség, reziliencia, pozitív hozzáállásterületein.

Az MTQ teszt alapú fejlesztésnek több fázisa van:

1. fázis: Teszt felvétele és személyes visszajelzése

  • Teszt kiküldése a résztvevő részére, annak on-line kitöltése (kb. 20-30 perc). A kitöltéssel kapcsolatos információkat a kísérő e-mail tartalmazza. A riportot a kitöltést követően a rendszer generálja, amihez a kitöltő a megadott jelszóval hozzáfér.
  • MTQ teszt egyéni visszajelzése, hitelesítése a kitöltő által, önismeret fejlesztése, fejlesztési lehetőségek megismerése. A riport ismertében történik a beleegyezés a további fejlesztési és visszajelzési szintről.

2. fázis: Csoportos és egyéni fejlesztési folyamat, vezetői visszajelzés

  • Az MTQ teszt keresztül történő fejlesztés csoportos tréning keretében (név és értékek nélkül beleegyezés hiányában).
  • Vezetői visszajelzés (név és értékek nélkül beleegyezés hiányában)

Amennyiben felkeltette érdeklődését a Mentális Állóképesség egyéni vagy csapat sportolói profilozáshoz vagy fejlesztési folyamat támogatásához, sportszakember fejlesztéshez, vegye fel velük a kapcsolatot. Dolgozzunk együtt a magyar sport  fejlesztésében.

    Kérdése van? Írjon nekünk!

    Kollégáink a lehető leghamarabb felveszik Önnel a kapcsolatot!


    callcenter-img

    • Mentális fejlesztés/kompetenciafejlesztés
      A sportolók fejlesztésének új megközelítése: az Eredményes Sportolóvá Nevelési Program A sportolók fejlődése és a sportágak népszerűsítése érdekében az amatőr sportszervezetek és akadémiák egyre inkább felismerik a holisztikus megközelítés fontosságát. A Fejlesztő Program célja, hogy olyan sportembereket neveljünk, akik nemcsak […]
    • A szupervízió szerepe a sport szakemberek fejlődésében
      A sport világában is egyre fontosabb szerepet játszik a szupervízió, hiszen a szakemberek folyamatos támogatása segít abban, hogy eredményesen tudjon működni a szervezet és a szakemberek. A szupervízió a sportágakban segít, hogy a benne dolgozó szakemberek el tudjanak mélyülni a […]
    • Eredményes Sportolóvá Nevelési Program sportolók mentális fejlesztésének eleme
      Zsebi Zsuzsanna tapasztalatai és szakmai tudása révén létrehozta az Eredményes Sportolóvá Nevelési Programot, amely a sportolók mentális fejlődését célozza meg. A Program szűkebb elemeit a Magyar Kézilabda Szövetség Komplex Tehetségprogramjának mentális fejlesztéséhez dolgozta ki, melyet később az Illés Akadémia kiterjesztett […]